Šoreiz pastāstīšu par Audi Navigation Plus, vairāk par RNS-E, RNS-D pēcteci. Un iespējām atjaunot tā programmatūru.
Nedaudz par…
Šī ir pirmā multimēdiju sistēma (radio+navigācija), kas nāca sākot jau ar b5 un c5 Audi. Īsāk saukta par RNS-D. Navigācijas atbalstā Baltijas valstis nekad nav bijušas un pēdējo karšu disks iznāca ap 2004-2005. gadu. Tātad navigācija mūsu reģionā nestrādās. Šie maģi nav īpaši iecienīti un bieži tiek dēvēti par “krāsaino radio”. Ar tiem kopā nāk atsevišķs TMC bloks, kas bieži nobeidzas un ir visvisādas problēmas - radio neskanēšana, komunikācijas problēmas utt…
Pirmās paaudzes RNS-E (192).
Otrās paaudzes RNS-E (193).
Pirmās paaudzes RNS-E ir ļoti izplatīts aparāts. Nācis gan c5 , b6 , b7 , 8p, d2, tt un vēl citos Audi, kā arī Lamborghini Gallardo . Bieži tiek retrofittots iekš b5 .
Dažādās virsbūvēs tiem nāca dažādi priekšas rāmji, taču pats aparāts fiziski der jebkurā auto ar 2din viduskonsoli. Lai radio komunicētu, pats izslēgtos, rādītu stadijas paneļa ekrānā utt…, nepieciešams vismaz immo3 paaudzes instrumentu panelis. Šie paneļi jau saprot RNS-E komunikāciju pa infotainment CAN līniju.
Bieži vien auto ar immo2 instrumentu paneli, nepieciešams to vispirms apgreidot uz immo3, lai varētu uzstādīt RNS-E. Pastāv arī CAN emulatori, kas simulē RNS-E vajadzīgos signālus, ja to grib uzstādīt, piemēram, b4 vai c4.
Šis radio/navigācija labi iederas dažādu paaudžu Audi, un OEM piekritējiem tas būs skaidrs kā daudz labāks variants nekā Android planšete.
Šo aparātu uzbūvēja japāņu kompānija Aisin. Šoreiz tie nebija paši vācieši un darbu uzticēja japāņiem. Tālajā 2001. gadā RNS-E bija ļoti advancēta tehnoloģija ar augstas kvalitātes ekrānu, DVD lasītāju u. c.
Pirmās paaudzes RNS-E iespējas:
- AM/FM radio, 2x4GB SD(parasto, ne SDHC) karšu atbalsts, MP3 atbalsts, CD Audio disku atbalsts, AUX ieeja
- iespēja pieslēgt CD changeri, atpakaļskata kameras bloku, TV bloku (viena analogā PAL/NTSC TV ieeja) un telefona bloku (handsfree)
- iespējas izmantot mutistūres un vadīt radio ar stūri
- DVD lasītājs, kas spēj lasīt audio diskus un atbalsta DVD-DL (8.5GB diskus)
- Vadītā GPS navigācija, kur kartes glabājas DVD diskā
- 400x240 izšķirtspējas nolokāms LCD displejs.
Otrās paaudzes RNS-E (ar koda pēdējiem cipariem 193) vizuāli atšķīrās ar glancētu ekrāna rāmi un hromētu skaļuma un galveno navigācijas pogu. Atbalsta visas tās pat iespējas, bet “dzelži” ir jaudīgāki. Ir pārkošanās sensoru un pāris citu funkciju atbalsts. Ekrāns ir daudz kvalitatīvāks 800x480 izšķirtspējas ekrāns. No rūpnīcas atbalsta jau līdz 32GB SDHC kartes.
Otrās paaudzes RNS-E ir ļoti reti, nākuši otrās paaudzes TT, jaunākos A3 un citos, visus nosaukt nevarēšu. Bet tādu diezgan neiespējami atrast. Bet ja atrod, tad uzstādīt B5 un C5 var ar pcbbc firmwares palīdzību.
Par pcbbc firmwāri
Audi pēdējo DVD karšu disku šiem RNS-E veidīgajiem aparātiem izlaida 2020. gadā ar kodu 8P0060884DJ. Karšu diskos līdzi nāk arī programmatūras atjauninājumi. Pēdējā Eiropas versija ar numuru 0630 bija pēdējais Audi izlaistais atjauninājums šiem aparātiem, jau labu laiku atpakaļ.
2021.gadā internetā parādījās cilvēka ar pseidonīmu - pcbbc projekts. Pielāgota programmatūra priekš RNS-E, gan pirmās, gan otrās paaudzes. Taisīts priekš sevis un sava Audi TT Mk1, taču ieguldīts milzīgs darbs un tad nu šo projektu padarījis pieejamu publiski visiem.
Nu jau 2023. gadā ši programmatūra ir diezgan daudz attīstījusies, ja salīdzina ar pirmsākumiem. Cilvēks ir ielicis tiešām ļoti daudz sava brīvā laika.
Projekta interneta lapa - rnse.pcbbc.co.uk
Šajā lapā ir tiešām smalki aprakstīts par visām iespējām, ko šī programmatūra sniedz un saraksts ir patiešām iespaidīgs. Programmatūru var uzstādīt uz jebkura RNS-E, lejupielādējot jāatceras tikai izvēlēties pareizo versiju - 192 (RNS-E 1.paaudze) vai 193 (RNS-E 2.paaudze). Pie mums droši vien tie būs 95% EU ierīces, taču atsevišķa versija ir lejupielādējama arī NA (Amerikas variantam).
Stabilo relīzi var lejupielādēt te, taču ir pieejamas arī beta versijas ar pašām jaunākajām iespējām.
Tiesa, lai lietotu visas funkcijas, ir jāiegādājas “feature pack”, kas maksā nedaudz zem 20€. Tad šī “paka” tiks piesaistīta konkrētajam aparātam pēc tā sērijas numura un nopirktās licenzes fails (licence.key) būs jāievieto pirmās SD kartes saknes mapē. Pēc ierīces pārstartēšanas licence saglabāsies un tiks aktivizēta.
Kā veikt apdeitu?
Vienkārši lejupielādē jaunākās versijas ISO diska imidža failu (Get Firmware) un ieraksti to parastā CD matricā (jebkādā, vēlams CD-R). Var izmantot jebkādu programmu diska imidža rakstīšanai, piemēram, ISOBurn utml. Ieliekot disku, jāļauj pašam RNS-E mazliet apdomāties un atjaunināšana sāksies.
Ja atjaunināšana nesākas - jāpārbauda CD un DVD lasītāja galvenā detaļa - lāzera lēca. Ne reti šī lēca ir netīra un ir jānotīra ar spirtu un vates kociņu, lai lasītājs atkal spētu nolasīt diskus. Tai var viegli piekļūt, noņemot RNS-E augšējo metāla vāku.
Atjaunināšanas laikā nedrīkst izslēgt aizdedzi, jāpārliecinās, ka ir pietiekoša akumulatora strāva, taču papildus lādēšana nav nepieciešama.
Kādas tad fīčas mēs iegūsim, apdeitojot uz pcbbc firmwāri?
Bez “feature pack”:
- Komunikācijas protokola labojumi, kas ļaus gan 193 ierīces lietot arī B5 un C5 automašīnās (C5 CANBUS režīms)
- Dažādi kļūdu labojumi
- Iespēja aktivizēt rūpnīcas balss vadību (SDS)
Ar “feature pack”:
- 32GB SDHC atmiņas karšu atbalsts 192 ierīcēm
- MP3 failu attēli “album art”
- Pielāgots palaišanas ekrāns (splash screen), jāievieto 1. SD kartē bmp 24bpp formātā, var uzlikt jebkādu attēlu!
- Digitālais spidometrs instrumentu paneļa ekrāna centrā
- Iespēja aktivizēt video ieeju, arī tad, kad auto ir kustībā (VIM)
- Navigācijas karšu glabāšana nevis DVD diskā, bet SDHC kartē (2. karšu slotā) - lai izveidotu karšu SD karti būs vajadzīgs oriģinālais DVD disks un programma, kas nāks kopā ar licenci - NavPOINT
- Radio staciju logo! (iespējams pievienot jebkurai stacijai)
- Pielāgota valoda lietotāja interfeisam (arī latviešu!, ar garumzīmēm!)
- Citas valodas balss paziņojumi (nav latviešu valodā)
- Iespēja lietot TV ieeju, bez oriģinālā TV bloka
Un daudzas citas, kuras aizmirsu.
Šādam jāizskatās 1. SD kartes saturam. Protams, klāt var likt arī čupu ar MP3 mūziku.
Šeit kāds attēls, šoreiz iekš A3.
Un iekš B5
Digitālais spido